Metaverse Nedir

Metaverse Nedir?

Metaverse nedir sorusu bugünlerde çok karşınıza çıkıyor değil mi? Merak etmeyin sizin için harika deneyimlerle dolu bir “Metaverse neye benziyor?” yazısı hazırladık. O halde okumaya devam edin!

Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesi ve Metaverse’i günlük hayata uygulamaya yönelik fütürist planlarıyla ilgili son haberleri (Zuckerberg’in Röportajı) duymuş olabilirsiniz. Metaverse’in ne olduğunu bilmiyorsanız, endişelenmeyin…. Sanal Gerçeklik mi (VR), oyun mu, hile mi yoksa devasa bir reklam alanı mı? Eh, bunların hepsi ve hiçbiri değil. Sizin için Metaverse nedir sorusunu cevaplamaya, Metaverse’i tanımlamaya ve olasılıklarını keşfetmeye çalıştım.

İlk ve en önemlisi metaverse, sanal bir deneyim için genel bir terimdir. Sadece bir Metaverse yok, çok Metaverse var. Her Metaverse kendi içinde; oyunlar, filmler, sanat, kumarhaneler, keşif, bina, satın alma, satış, sohbet ve daha fazlasını içerebilirler. Metaverse’i dijital bir dünya olarak düşünün. Bu dijital dünyada, Metaverse’in sunduğu her şeye katılabilirsiniz.

Metaverse Nedir, Neye Benziyor?

Burada VR ve video oyunları devreye giriyor. Ziyaret ettiğim metaverse’ler bana avatar tarzı bir video oyununu hatırlatıyor. Bir karakter seçiyorsunuz ve dijital bir dünyaya taşınıyorsunuz. Dünyalar kısmen animasyon, kısmen çoklu ve birçoğu harikadır. Burada yazı için incelediğim bir Metaverse alanından bahsetmek istiyorum. Decentraland . Decentraland 90.601 parselden oluşan ve merkezi olmayan bir metaverse evrenidir. Bu alandaki sanal arazileri almak isterseniz Ethereum blok zincirine bağlı kripto para birimi MANA‘ya sahip olmanız gerekiyor. Hatta geçtiğimiz aylarda Japonya’da ki gerçek bir avm’nin dijital versiyonu burada yaklaşık 900 bin dolara alıcı buldu.

Konudan sapmamak için kısaca metaverse’in dünyada yer alan ilk versiyonlarından birisi diyebiliriz. Hatta birkaç gün önce Barbados ilk büyükelçilik başvurusunda bulunan ülke oldu. Eğer Metaverse neye benziyor sorusunun cevabını arıyorsak şimdilik Decentraland’e göz atabilirsiniz. Ayrıca deneyimlemek ve Decentraland evrenine göz atmak isterseniz misafir olarak giriş yapabiliyorsunuz.

Metaverse neye benziyor
Sanal bir dünya içerisinde kendi avatarlarınızla dolaşabildiğiniz, alışveriş yapabildiğiniz, oyun oynayabildiğiniz, sosyalleşebilidiğiniz, vb. dah birçok şeyi yapabildiğiniz Decentraland adeta var olmayan bir ülke gibi…

Metaverse’de Neler Yapabilirsiniz?

İletişim

Diğer insanlarla metin veya ses yoluyla sohbet edebilirsiniz.

Keşif

Avatarınızla dijital dünyada gezinebilirsiniz. Bu, Metaverse’de ki temel bir etkileşimdir. Diğer insanlar, şirketler mağazalar, müzeler, oyunlar, evler, kumarhaneler kurar ve adını siz koyabilirsiniz. Decentraland’de oynadığımda her türden harika yapılar ve yerler buldum. Mini bir Las Vegas bile yapmışlar!

Oyunlar

Metaverse’de birçok yerde oynayabileceğiniz oyunlar bulunur. Karşılaştığım atari klasiği gibi bazı oyunlar tek başına, bazıları ise başkalarıyla oynanabilecek türden. Bazı metaverse’ler, oyun veya gerçek kriptoya bahis oynayabileceğiniz kumarhaneler de içeriyor.

Sanat ve Müzik

Metaverse’de sanatçılar ve yaratıcılar için sınırsız olanaklar vardır. Decentraland’deyken, bir sanatçının bina boyunca sanatını sergilediği bir sanat evine girdim. Salona adımımı atar atmaz müzik çalmaya başladı. Ayrıca müzik festivalleri için farklı reklamlar da gördüm.

“Bu Metaverse nedir ya?” sorusunu ben de sizin gibi çok uzak olmayan bir zamanda soruyordum. Ancak gördüklerim karşısında gerçekten şaşırdım. Şaşırdığım kısım bunun gerçekliği ile ilgili olan kısmıydı.

Görünümleri Özelleştirme

Metaverse’de kendinizin sanal bir avatarını veya kendinizin en iyi/vahşi/çılgın versiyonunu oluşturabilirsiniz. Decentraland’da kendinizi kalabalıktan ayırmak için benzersiz kıyafetler ve aksesuarlar satın alabilirsiniz.

İnşa

Roblox ve Minecraft kavramının devreye girdiği yer burasıdır. İnsanlar her tür yapıyı inşa edebilir ve onu sanal dünyanın geri kalanına gösterebilirler.

Emlak

Decentraland’de bir sanal arazi satın alabilir ve satabilirsiniz. Bu yılın Haziran ayında, bir emlak firması Decentraland’da 259 sanal arsa için 913.000 dolar harcadı.

Metaverse’de Para Kazanma

Decentraland ve birçok metaverse, bir tür kripto para birimine güveniyor. Kripto paralar sizi korkutuyorsa kesinlikle girişmemelisiniz. Kripto para kullanmanın avantajları hakkında ayrıntılara girmeyeceğim, geçiş yapmanıza yardımcı olacak birçok makale var. Benim düşüncem ise banka hesabımı binlerce insanın bir araya geldiği bir metaverse’e bağlamayan bir şey kullanmayı tercih ederim.

Alım ve Satım

Daha önceki satırlarda belirttiğim gibi Metaverse’de dijital varlıkları alıp satabilirsiniz. Bazı insanlar bunu yaparken ciddi paralar kazanıyor. Decentraland’da her türlü giysi ve koleksiyon eşyasını satın alabilirsiniz. 3B nesneler yapma deneyiminiz varsa, Decentraland’in pazarında ürün yapabilir ve satabilirsiniz. Decentraland’ın sahipleri her satıştan küçük bir yüzde alıyorlar.

Sosyal Açıdan Metaverse

Genel olarak deneyimlediğim birçok alanı yazamasam da Metaverse nedir ne yapar sorusuna bir cevap aramak için bu dijital evrene yolculuk yaptım. Bu yolculuğun farklı yönleriyle birlikte oluşan fikirlerim elbette şu an çok taze ve zamansız. Her ne kadar bundan 100 yıl önce birisine görüntülü olarak bir araç aracılığı ile canlı olarak görüşebileceğini söyleseydiniz, bugün insanların Metaverse’e bakış açısıyla neredeyse aynı cevabı alırdınız. Şimdi olayın sosyal açısına bir göz atalım.

İnternet üzerinden çok fazla sosyal etkileşime giren biri değilim. Elbette, oyun oynarken iyi bir takımla oynamayı severim. Ancak çevrimiçi arkadaş arayan ya da sosyal mecralarda sosyalleşen bir insan değilim. Bu yüzden herhangi bir Metaverse’in farklı olacağını düşünmüyorum, ancak Decentraland’de diğer oyuncularla hem yazılı hem de sesli sohbet etme yeteneği sunuyorlar. Sanat eseri satmak, insanlara beceri öğretmek ve hatta Metaverse içinde rehberli bir meditasyon yapmak gibi bunun kullanılacağı birçok farklı uygulama olduğunu gözlemledim.

Gelecek

Metaverse nedir sorusuna bu ana kadar yeterli bir cevap verdiğimi düşünüyorum. Girdiğim evrende gördüklerimin bir kısmını anlatsam da siz de Decentraland’e misafir olarak giriş yapabilir ve bu Metaverse evreninin ne olduğunu keşfedebilirsiniz. Şimdi gelecek açısından bir perspektif alanı açmak istiyorum.

Beni yanlış anlamayın, Metaverse’ler kitleler için neredeyse hazır değil. Decentraland’de bazı hatalarla karşılaştım ve gecikme yaşadım ve bu oyunun tamamen yeni başlayanları düzgün bir şekilde eğitmeye hazır olduğunu düşünmüyorum. Ancak gelecek, tüm Metaverse türleri için çok parlak! Siz veya engelli birini tanıyorsanız, uyumlu bir Metaverse evreni bireylerin tüm hayatını değiştirebilir. Metaverse, kimsenin dışarı çıkamadığı pandemi gibi zamanlarda da insanlara yardımcı olabilir.

Metaverse’lerin parladığını gördüğüm yer, büyük işlerin kullanıldığı alanlar. Decentraland’da bir e-ticaret platformuna rastladığınızı düşleyin. VR’nin uygulanmasıyla, bilgisayardan ayrılmadan satın almadan önce bu öğeyi teorik olarak alıp inceleyebilir ve satın almadan önce deneyimleme şansına erişebilirsiniz. Büyük İşletmelerin ayrıca Metaverse’de müşterilere sorunlarıyla ilgili yardım etmeye hazır bir çalışanları ya da destek elemanları olabilir. Ya da Metaverse’de arkadaşlarla eğlenceli bir Netflix filmini birlikte izlemek.. ne dersiniz?

Sonuç

Metaverse’de çeşitli uygulamalar hakkında devam edebilirim, ancak makaleyi tamamlamanın zamanı geldiğini düşünüyorum. Umarım artık metaverse nedir sorusuna cevap bulmuş ve ne olduğunu daha iyi anlamışsınızdır. Kullanıcı dostu bir metaverse ne kadar uzaktaysa, yakındır ama yine de uzaktır diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum. Disney ve Facebook (Meta Platformları) kısa süre önce bir Metaverse oluşturma planlarını duyurdu. Kullanıcı tabanları, teknolojileri, bütçeleri ve kaynakları ile neler yapabileceklerini hayal edebilirsiniz.

Metaverse nedir sorusuna bir şekilde cevap vermeye çalışsakta şu anda dünyada ciddi bir dönüşüme şahit oluyoruz. Biz ise ancak bu alanın neler getireceğini bilenlerin (yani azınlık bir kitlenin) inşa ettikleri bir sanal evreni gözlemliyor ve ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Metaverse nedir kutusunu açtığınızı düşünüyorsanız daha fazlası için bol bol araştırma yapmanızı öneriyorum. Eğer önümüzdeki günlerde yoğunluğum azalır ise bu konuda yine kapsamlı bir rehber yayınlamayı düşünüyorum. Daha fazla sorunuz olursa bana iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. Takip edenlerin kaçırmamasını dilerim.

Sitemizde, size daha iyi bir gezinme deneyimi sunmak için çerezler kullanıyoruz. Sitemizde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.