web tasarımda marka farkındalığı

Web Tasarımda Marka Farkındalığı Nedir?

Piyasa, çok çeşitli mal ve hizmetlerle dolup taşmaktadır. Alıcılar bir satıcının şirketini nasıl seçerler? Dikkatlerini çeken ilk şey, markanın fiyatı ve popülerliğidir. Her şirket marka farkındalığı üzerinde çalışıyor. Bu da pazarda lider bir konuma gelmelerine ve alıcılar arasında talep görmelerine yardımcı olur. Tasarım, sonuç almak için bir araçtır. Ürün ve alıcı arasında güçlü bir duygusal bağ kurmak için kullanılabilir. Tasarım, markanızın yüzü ve kişiliğidir. Bu nedenle, marka farkındalığı, türleri ve tasarım yoluyla elde etmenin yolları hakkında biraz daha derinlere dalalım ve iki farklı argümanın arasındaki kopmaz bağları keşfedelim!

Marka Farkındalığı Nedir?

Marka farkındalığı, hedef kitlenizin markanıza ne kadar aşina olduğunu ve onu ne kadar iyi tanıdığını gösterir. Yüksek marka farkındalığına sahip markalar genellikle “trend”, “buzzworthy” veya sadece “popüler” olarak adlandırılırlar. Marka farkındalığı oluşturmak, özellikle bir işletmenin ilk aşamalarında, şirketinizi ve ürünlerinizi pazarlarken ve tanıtırken değerlidir. Marka farkındalığı belirsiz bir kavram gibi görünebilir ve aslında öyledir. Başarıyı düzgün ve düzenli sayılarla ölçmek isteyen pazarlamacılar ve işletme sahipleri için marka farkındalığı büyük olasılıkla tüylerinizi diken diken edecek bir kavramdır. Ancak mükemmel bir şekilde belirlenebilecek bir metrik olmaması, değer taşımadığı anlamına gelmez. Marka farkındalığı, iş başarısı ve genel pazarlama hedefleri için inanılmaz derecede önemlidir.

Marka farkındalığı, müşteri güveninin ve ürün veya hizmetinizin farkındalığının bir göstergesidir. Şirketin marka farkındalığı, rakiplerinize göre size üstün bir performans sağlar.

Bu farkındalığın hedefleri, hedef kitleye ürününüz veya hizmetiniz hakkında kapsamlı bir fikir sunmak ve belirli duygu ve tutumları uyandırmaktır.

Marka Farkındalığı ve Marka Bilinirliği Arasındaki Farklar Nelerdir?

İlk bakışta özdeş kavramlar olarak görülebilir, ancak farklı anlamlar taşırlar.

Marka bilinirliği, marka farkındalığının bir bileşenidir. Başka bir deyişle, bilinirlik, kullanıcıya markanın yalnızca görsel bir resmini verir. Kullanıcı, markayı logosu, benzersiz yazı tipi, rengi ve ambalajıyla tanımlar.

Marka farkındalığı ise kullanıcılara ürünle ilgili bir duygu yelpazesi, şirketin imajı hakkında bir fikir verir ve onları markaya duygusal olarak bağlı kılar.

Marka farkındalığının temel amaçları, kullanıcıda bağlılık duygusu uyandırmak ve müşterinin markaya duyduğu güvene dayalı olarak belirli bir firmanın belirli ürünlerini/hizmetlerini diğer benzer ürünlerden/hizmetlerden seçmeye teşvik etmektir.

Marka Farkındalığı Neden Önemlidir?

İnsanlar kendini kanıtlamış ürün ve hizmetleri satın alma eğilimindedirler. Marka farkındalığının işe yaradığı yer tam olarak burasıdır. Kullanıcılar benzer firmalar arasından sizin firmanızı seçerek ürünlere/hizmetlere olan güvenlerini gösterirler. Web tasarımda marka farkındalığının önemi, kullanıcının sadece güzel karşılama sayfasından değil, aynı zamanda tavır ve atmosferden de etkilenmesi gerekliliğini gösterir.

Aynı zamanda şirketin gelirlerinde de rol oynar. Örneğin, marka farkındalığı yüksek ve düşük olan şirketleri karşılaştırırsanız, birincisi daha fazla müşterisi olduğu için daha yüksek gelire sahiptir.

Kullanıcıların marka farkındalığı yüksek olan bir şirketi seçme olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, ürünlerin/hizmetlerin kalitesini sağlamak için az bilinen markalar hakkında bilgi aramak yerine, bunun onları hayal kırıklığına uğratmayacağını bilmelerinden ileri gelir.

Marka Farkındalığının Türleri

Marka farkındalığının beş temel türü vardır. Her türün belirli bir amacı vardır ve şirketin özel ihtiyaçlarına yöneliktir.

Markayı Hatırlatma (Brand Recall)

Marka hatırlama, müşterinin aynı kategorideki bir dizi ürün veya hizmetten bir marka adını hatırladığı bir marka farkındalığı türüdür. Genel olarak, insanlar üç ila yedi marka adını hatırlar.

Marka Bilinirliği (Brand Recognition)

Marka bilinirliği, firma hedef kitlesine sahip olduğunda elde edilir. Bu tür, alıcıların önerilen bir kategoride markayı hızlı bir şekilde tanımlayabilmelerini ve belirli niteliklere göre ayırt edebilmelerini ima eder. Marka bilinirliği, adı ve logosu, markalı ambalajı veya sloganı ile kurulabilir.

Akılda Kalıcı Farkındalık (Top-of-mind Awareness)

Herhangi bir kategori seçin ve markalarını hatırlamaya çalışın. Aklınıza ilk gelen marka, marka bilinirliğine sahiptir. Bu da dünyanın en ünlü markası olduğu anlamına gelmez, ancak dikkatinizi çeken ve müşteriyle bağlantı kuran bir marka olduğunu gösterir. Akılda kalıcı marka farkındalığı aynı zamanda kullanıcıların markanın adını ve özelliklerini hatırlayabilmesi olarak tanımlanabilir.

Marka Hakimiyeti (Brand Dominance)

Marka hakimiyeti, müşterinin belirli bir ürün veya hizmet kategorisinde yalnızca bir markayı hızlı bir şekilde hatırlayabilmesi anlamına gelir. Örneğin Coca-Cola veya Apple kendi alanlarında marka hakimiyetine iyi birer örnektir.

Marka Görselliği (Visual Branding)

Bu tür marka farkındalığı, müşterinin markayı logo, ambalaj, yazı tipi veya renk gibi görsel özelliklerle ayırt etmesi, ancak marka adını her zaman hatırlayamamasını gösteren ve görsellikle bağdaştırılan bir tanımlamadır.

Web Tasarım ile Marka Farkındalığını Arttırın

Bir web sitesi, markanızı internette tanıtmanın araçlarından biridir. İstatistiklere göre, bir tüketici bir markayı hatırlamak için ortalama olarak 5-7 canlı izlenime ihtiyaç duyar. Web sitesinin markanızın yüzü olacağını unutmamalısınız, ancak şirketin tarzına uyması gerektiğide önemli noktalardan birisidir. Web tasarımı yoluyla marka farkındalığını artırmak için altı ipucuna bakalım.

Markanızın Renk Paletini Seçin

Forbes araştırmasına göre aynı renk paletinde faaliyet gösteren şirketler marka farkındalıklarını %80 oranında artırdı. Kullanıcı bir stil ve renk karmaşası gözlemlerse, markaya güvenmeyi bırakır. Çünkü bu bir insan psikolojisidir ve görselliğe güvenme eğiliminde olduğumuzu unutmamalıyız. Marka rengi, firmanın kişiliğinin ve imajının bir ifadesidir. Ayrıca aynı renk ve tarzda çalışmanın firmanızı rakipleriniz arasında öne çıkaracağını unutmamalısınız.

Web Sitenizin Tipografisine Odaklanın

Tek bir renk paleti olarak firma yazı tipi seçimi de önemlidir. Tipografiye dikkat ederek içerik algısını geliştirirsiniz. Kullanıcılar ayrıca şirketinizin tarzını hatırlar ve markayla ilişkilendirir. Bu şekilde iyi bir farkındalık yaratırsınız.

Sosyal Medya’da Etkileşimde Olun

Sosyal medya, modern hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Ocak 2022’de yayınlanan bir rapora göre dünya nüfusunun %53’ünün sosyal medyaya sahip olduğu bildiriliyor. Bir veya daha fazla platformda bir sayfa bulundurarak daha fazla insanın markanız hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Tanınmış sosyal medya simgelerini web sitenizin en üstüne yerleştirin. Bu şekilde etkileşimi arttırabilirsiniz.

Video İçerikler Ekleyin

İnsan psikolojisinde beynin bilgiyi %80’den fazlasını görsel olarak algılayacak şekilde inşa edilmiştir. Bu yüzden sitenizdeki tipografi, renk ve video içeriğine dikkat etmeniz gerekiyor. Kullanıcılar markanız hakkında kısa bir bilgilendirme videosu izler ve hafızalarında kalır. Kullanıcıların %54’ü markaların video içeriklerini izlemeyi tercih ediyor. Böylece insanlar şirket hakkında bilgi edinebilir ve marka farkındalığını arttırabilirsiniz.

Web Sitenizde Beyaz Alanı Dengeli Tutun

İçeriği siteye düzenli ve yapılandırılmış bir şekilde yerleştirin. Daha fazla, daha iyi anlamına gelmez. Beyaz alan dengesini koruyun. Bu ipucu, web sitenizi görsel olarak duyarlı hale getirmenize yardımcı olur. Anketlere göre içeriği bloklara ayırmak ve paragraflar arasına boşluk eklemek anlamayı %20 arttırıyor.

Blog Sayfası Oluşturun

Blogda bilgilendirici yazılar yazarak kullanıcı ile iletişim kurabilir ve seçtiğiniz alanda profesyonelliğinizi gösterebilirsiniz. Blog yazmanın bir diğer faydası da SEO optimizasyonu ile Google aramalarında üst sıralara çıkma ve böylece daha fazla insanın markanız hakkında bilgi sahibi olmasını sağlama yeteneğidir.

Ünlü Firmaların Harika Marka Farkındalığı Örnekleri

Coca-Cola

İçecek firması Coca-cola’nın web sitesi de harika bir tasarım sunuyor. Tüm içerik, şirketin ana hedeflerini ve faaliyetlerini anlatan görseller üzerine inşa edilmiş. Sitenin üst kısmında, dünyaca ünlü logosunu benzersiz bir yazı tipiyle, rakiplerinden farklı kılan, marka farkındalığını artıran bir şekilde gözlemleyebiliyoruz.

marka farkındalığı coca-cola
Coca-Cola Company Web Sitesi Giriş Sayfası

Nike

Nike dünyaca ünlü bir giyim ve ayakkabı firmasıdır. Şirketin logosu ve web sitesi aynı renk paletinde tasarlanmıştır: siyah ve beyaz. Markanın resmi web sitesinde gördüğümüz ilk şey, şirketin ürünlerini tanıtan renkli bir görsel şöleni. Site bilgiyle aşırı yüklenmemiş, mükemmel bir tipografiye sahip ve şirketin ruh halini ve mesajını mükemmel bir şekilde aktarıyor.

marka farkındalığı nike

Nike TR, Web Sitesi Giriş Sayfası

Microsoft

Microsoft, teknoloji dünyasında tanınmış bir şirkettir. Site markasını mükemmel bir şekilde temsil ediyor ve harika bir görsel izlenim yaratıyor. Çok sayıda ürün resmi, kısa açıklamaları ile doludur ve markanın ürünlerini sunan çarpıcı filme alınmış video içeriklere sahiptir. Sitenin yapısının ve içindeki öğelerin düzeninin logolarına benzediğini belirtmekte fayda var.

marka farkındalığı microsoft
Microsoft, TR Web Sitesi Giriş Sayfası

Sonuç

Artık pazar birçok markayla dolu. Bazıları herkes tarafından bilinirken, diğerleri rakiplerinin gölgesinde kalıyor. Bu nedenle kullanıcıların dikkatini ve güvenini kazanmak dünden çok daha fazla önem taşıyor.

Bunu yapmak için markanızın imajını ve benzersizliğini oluşturmanız gerekir. Kullanıcılar arasında yüksek marka farkındalığı, doğru yolda olduğunuzu gösteren bir pusula görevi görür. Emek ve zekayı ortaya koyarsanız böyle bir sonuca ulaşmanız kaçınılmazdır.

Zeze Atölye size nasıl yardım edeceğini iyi bilir! İşletmenizi yenilemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Marka kimliği tasarımı, web tasarım, içerik yazarlığı ve grafik tasarım alanlarında benzersiz bir geçmişe ve deneyime sahibiz. Portfolyomuza göz atabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca sunduğumuz hizmetlere de göz atmayı unutmayın!

Sitemizde, size daha iyi bir gezinme deneyimi sunmak için çerezler kullanıyoruz. Sitemizde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.