Web Tasarım Rehberi: Web Tasarım Neden Önemlidir?

İnsanlara, gezindikleri web sitesi içerisinde bulunan bilgileri tüketmeleri için yalnızca 15 dakika verilirse, insanların yüzde 66’sı sade ve basit bir şey yerine güzel tasarlanmış bir web sitesi görmeyi tercih ederler. Web tasarım, dijital marka varlığınızın önemli bir parçasıdır. Şirketinizin daha iyi bir web site tasarımına sahip olması için web tasarımın neden bu kadar önemli olduğu konusunda bilgilenmeli ve araştırmalısınız.

Bu yazıda, web tasarım neden önemli sorusunu tartışacak ve web siteniz için sahip olmanız gereken beş tasarım öğesini sunacağız. Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için yardıma ihtiyacınız varsa ya da bir profesyonelle konuşmak isterseniz bize iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Web Tasarımın Önemi

Web siteniz yeniden tasarlanırken, web sitesi tasarımının önemini merak edebilir, ya da bu konu hakkında karmaşık hissedebilirsiniz. Sitenizin web tasarımı hedef kitlenizi ve işinizi nasıl doğrudan etkiler? Bu sorunun cevabını daha iyi açıklamak için web tasarımın neden önemli olduğuna dair altı nedene göz atalım.

1. İlk İzlenim

Hedef kitleniz (ya da potansiyel müşteri adaylarınız) web sitenizi ziyaret ettiğinde, onlara firmanız hakkında ilk izlenimi vermiş olursunuz. İşinizi saniyeler içinde değerlendireceklerdir. Doğal olarak bu ilk birkaç saniye içerisinde, hedef kitleniz üzerinde olumlu bir etki yaratmak isteyeceksiniz. Web siteniz güzel bir görünüme sahip değilse veya eski görünüyorsa, hedef kitleniz firmanız hakkında hemen olumsuz bir izlenime sahip olabilir. Web sitenizi ilgi çekici bulmadıklarında yapacakları ilk şey web sitenizi terk etmek olacaktır. Sizinle aynı işi yapan rakibinize yönelmek için web sitenizden ayrılacaklarından emin olabilirsiniz.

Web tasarım, hedef kitlenizin markanızı nasıl algıladığı ile ilgili olduğu için çok önemlidir. Onlar üzerinde yarattığınız izlenim, onların sitenizde kalmasını ve şirketiniz hakkında bilgi edinmesini sağlayabilir veya sitenizden ayrılıp rakibinizin web sitesine götürebilir. İyi bir web tasarım, potansiyel müşterilerinizi sayfanızda tutmanıza yardımcı olur.

2. SEO (Arama motoru optimizasyonu), İşinize Katkı Sağlar

Web sitenizde barındırdığınız birçok web tasarım öğesi (metin, görsel, video, vb.) ve uygulaması (eklentiler, vb.), web sitenizde içerik yayınlama şeklinizi ve arama motoru botlarının web sitenizi nasıl taradığı ve arama motoru dizinine nasıl eklediğini doğrudan etkiler. SEO kesinlikle atlamayacağınız bir adımdır. SEO temelleri konusunda gerçekten nasıl yapılacağı ile ilgili bir bilginiz yoksa bir profesyonelden destek almalısınız.

İçeriğin web sitenizde nasıl yayınlandığının yanı sıra, belirli web tasarım öğeleri kendi başlarına SEO’yu doğrudan etkileyebilir. Nasıl çalıştığına aşina değilseniz web tasarımı anlamak sizin için gerçekten zor olabilir. O nedenle konusunda uzman bir web tasarım ajansıyla çalışmanız oldukça mantıklı bir seçim olacaktır.

Web tasarım altyapınızın SEO dostu olması gerekir. Doğru web tasarım uygulamalarını (ve ardından arama motoru görünürlüğünü) sağlamanın en iyi yolu, ne yaptığını iyi bilen bir web tasarım ajansı ile çalışmaktır.

3. Müşteri Hizmetleri Etkisi Yaratır

İnsanlar, web sitenize bakarak onlara nasıl davranacağınız konusunda bir kanıya sahip olacaklardır. Web siteniz hedef kitlenize, nasıl bir şirket olduğunuz konusunda belirli bir fikir verir. Web sitenizin tasarımına hiç çaba sarf etmezseniz, kitleniz de onlara yardım etmek için çaba sarf etmeyeceğinizi düşünecektir. Web sitenizi bir müşteri hizmetleri temsilcisi gibi görmelisiniz. Web siteniz parlak, modern ve göze hoş gelen bir görünüme sahipse, sitenizi ziyaret eden kitleniz böylece daha iyi bir karşılama seremonisiyle karşılanacaktır. Bu şekilde bir yol izlerseniz, web sitenizi ziyaret eden yeni insanlara karşı açık ve misafirperver olduğunuz izlenimini kolayca oluşturabilirsiniz.

Öte yandan, modası geçmiş ve göze hoş gelmeyen bir site, işletmenizin soğuk ve mesafeli görünmesine neden olur. İnsanlar, iyi bir ilk etki bırakmak için kendilerine yeterince değer vermeyen bir firmaya göz atmak istemezler. Web tasarımınızı işletmenizin dijital yüzü olarak düşünmelisiniz. Herhangi birisinin fiziksel konumunuza geldiğini düşünelim, onları selamlayıp hoş karşılandığını hissettirmek için samimi ve sıcak bir karşılama yapmak istemez miydiniz?

Güncellenmiş ve modern bir web site tasarımı, yeni ziyaretçilerinizi selamlayan samimi bir yüze eşdeğerdir.

4. Hedef Kitlenizde Güven Oluşturur

İnsanlar kötü tasarlanmış web sitelerine asla güvenmezler. Kötü tasarıma sahip veya bilgilerinizin güncelliğini yitirmiş olduğunu sitenizde görürlerse sitenize güven duymazlar. Güncellenmiş bir web tasarımınız olmadığında sitenizi ve dolayısıyla firmanızı, kötü veya istedikleri bilgiyi alamadıkları bir firma olarak görebilirler.

Üretim yapan bir firmadan toplu bir sipariş vermek isteyen bir kişiyi düşünün. Bu kişi alacağı ürünlere yüksek bir miktarda para harcayarak ulaşmak istiyor. Bu üretim yapan firmanın web sitesi eğer az önce bahsettiğimiz gibi bir tasarıma ve içeriğe sahipse siparişlerini yerine getirecekleri başka bir firma arayışına gireceklerdir.

Öte yandan, profesyonel tasarlanmış bir web sitesi, kitlenize güven aşılar. Göze hoş gelen bir web tasarımla şirketinize güvenecek ve sitenizden daha fazla bilgi alarak rahat hissedecekleri bir alan yaratmış olursunuz. Kitlenizin sitenizde kalması için güven oluşturmak oldukça önemlidir. Ziyaretçiler sitenizde daha uzun süre kaldığında, bu potansiyel müşterileri yakalamak ve gerçek müşterilere dönüştürmek adına daha fazla fırsat yakalarsınız.

5. Rakipleriniz Bunu Gayet İyi Yapıyor

Web tasarım işinin neden çok önemli olduğuna dair bir nedene ihtiyacınız varsa, işte size büyük bir sebep: Rakipleriniz zaten web tasarım trendlerine uyum sağlıyor olabilirler.

Onlarla rekabette kalmak istiyorsanız siteniz için web tasarımın en trend tasarım temellerini kullanmalısınız. Web sitenizin rekabette öne çıkmasını istediğinizi düşünelim. Eski, modası geçmiş ve düşük kaliteli bir web siteniz varsa, rakipleriniz sizi geride bırakacaktır.

Kötü tasarıma sahip bir web sitenizin olması demek rakiplerinize karşı potansiyel müşterileri kaybetmeniz demektir. Doğal olarak müşterileriniz iyi bir web tasarım ile bezenmiş rakiplerinizi tercih edecektir. Sayfaları daha çekici ve göz kamaştırıcı olduğu için sayfalarına daha fazla potansiyel müşteri çekeceklerdir.

Web sitenizin tasarımı, firmanızı rekabetten ayırmak ve kendinize özel bir kitle yaratmak için harika bir fırsattır. Diğer işletmelerle rekabet ederken, genellikle aynı hizmetlere ve benzer fiyatlara sahip olursunuz. İyi tasarlanmış bir web sitesi, benzersiz özelliklerinizi sergilemek için çok iyi bir fırsattır.

O halde şirketinizi diğerlerinden ayıracak sihirli bir dokunuşa ihtiyacınız var; iyi bir web tasarım!

6. Tutarlılık Yaratır

Şirketiniz için yeni ve potansiyel müşteriler elde etmeye çalışırken markanızı büyütmek istersiniz. Kitlenizin markanıza aşina olmasını ister, böylece dönüşüme hazır olduklarında sizi seçebileceklerini öngörebilirsiniz. Markanızı yansıtan bir web tasarım, sayfanızda tutarlılık oluşturmaya yardımcı olduğu için oldukça önemlidir. Web sitenizdeki her sayfada aynı yazı tiplerine, stillere, görsellere ve düzenlere sahip olmanız gerekir. Her sayfada farklı bir tasarımınız varsa, bu sitenizin amatör görünmesine neden olacaktır.

Her sayfada ve sayfaların farklı noktalarında karmaşık ve birbirinden tamamen ayrı renk seçimleri, hedef kitlenizin markanıza verdiği dikkat dağılacak ve marka bilinirliği oluşturmanızı da zorlaştıracaktır. Web siteniz tasarım yönünden tutarlı değilse, insanlar sizin sitenizden daha profesyonel görünen bir firmanın web sitesine doğru yol alacaktır.

Tasarımda tutarlılık oluşturarak, potansiyel müşterileri sayfanızda daha uzun süre tutabilir ve onları markanıza alıştırabilirsiniz. Sitenizi bu temel bilgiler ışığında yeniden tasarladığınızda daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm oranı elde edebilirsiniz.

Kaliteli Bir Web Tasarımın Ana Hatları

Artık web tasarımın önemini bildiğinize göre, kaliteli bir tasarımı meydana getiren ögelere bakmaya başlayabiliriz. O halde şimdi web tasarım işine başlamadan önce bilmeniz gereken temel unsurlara göz atalım.

Kullanıcılar sitenize girdiklerinde, istedikleri bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde erişmek isterler. Potansiyel müşterilerin sayfanızda kalmasını istiyorsanız, kullanıcıların kolay gezinme deneyimi yaşayacakları bir tasarıma sahip olmalısınız. Hedef kitleniz bilgiyi aramak için mücadele etmek istemez. Onlar sadece menü çubuğunuza erişmek ve ihtiyaç duydukları bilgilere kolayca yönlendirilmek isterler.

Son zamanlarda kullanıcı deneyimi (user experience) web ve web tabanlı uygulama ve yazılımlarda sıklıkla duyulur hale geldi. Eğer sitenizin gezinme deneyimi zayıfsa, kitlenizi sayfada tutmanız için hiçbir sebep yoktur. Ziyaretçilerin dikkat süreleri kısadır. Onları sayfanızda tutmak istiyorsanız, bilgilere hızlı bir şekilde erişmelerine yardımcı olmalısınız. Profesyonel tasarlanmış bir gezinme mimarisi, hedef kitlenizin ihtiyaç duyduğu bilgilere ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Sitenizde gezinme deneyimi; basit, açıklayıcı ve sade olmalıdır.

Responsive Tasarım (Mobil Uyumlu)

Dünyada mobil cihazlardaki artışla birlikte, responsive tasarım her zamankinden daha da önemli hale geldi. Hedef kitleniz sitenize akıllı telefonlar, tabletler ve masaüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere çok sayıda cihazdan erişecektir. Bu potansiyel müşterilerin sitenizde kalmasını istiyorsanız, sitenizi ziyaret eden her kişinin olumlu bir deneyim yaşamasını sağlamalısınız. Responsive tasarım, kullandıkları cihaz ne olursa olsun, kitlenizin sitenizde iyi bir deneyim yaşamasını sağlar. Web siteniz, farklı cihazlar için uygun boyutta olabilecek ya da uyarlanabilecek bir altyapıda olmalıdır. Responsive tasarım, potansiyel müşterilerin sayfanızda daha uzun süre kalmasını sağlar. Başarılı bir web site tasarımına sahip olmak istiyorsanız, responsive tasarım seçeneğini kesinlikle es geçmemelisiniz.

Marka Kimliği

Daha önce de belirttiğimiz gibi, web tasarımın önemli olmasının bir nedeni de web sitenizin tamamında tutarlılık yaratmasıdan ileri gelmektedir. Tutarlılık, kitlenizin marka bilinirliği oluşturmasına yardımcı olur ve sayfanızla daha uzun süre ilgilenmelerini sağlar. Bir kurumsal kimlik kılavuzu, web sitenizde tutarlı bir marka imajı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Kurumsal kimlik kılavuzunuz, web sitenizin nasıl görünmesini istediğinizin temelidir. Web sitenizdeki her sayfanın rengine, biçimine, tipografisine ve daha fazlasına belirli bir tasarım prensibinde karar verilir. Böylece bu kılavuz sayesinde markanızın tasarım ögelerini belirlemiş olursunuz. İşte şimdi istediğiniz kişilerle çalışmak isteyebilir, bu kılavuz sayesinde her türlü tasarım ögesini sitenize rahatlıkla ekletebilir ya da ekleyebilirsiniz.

Çalıştığınız web tasarım ajansının (daha sonra farklı bir ajansla çalışsanız bile) web sitenizde tutarlılık oluşturmasına da yardımcı olacaksınız. Sitenize herhangi bir öge eklediklerinde kurumsal kimlik kılavuzunuza başvurabilirler. Web sitenizde tutarlı bir tasarıma sahip olduğunuzda, daha uyumlu bir site oluşturursunuz. Böylece hedef kitleniz sitenizde daha uzun süre zaman geçirecek, marka bilinirliği oluşmasına ve daha fazla dönüşüm kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Marka Stili

Marka kimliği, markanın tek bir dili konuşması ve tutarlı bir görünüm sergilemesi için oldukça önemlidir. Marka Kimliği hizmetimizi incelemek, daha önce ki marka kimliği uygulamalarımıza göz atmak için tıklayın!

Amaca Yönelik Görseller

Üst düzey şirketler, bir web sitesinde ilgi çekmeyi iyi başardıklarını düşündükleri için görsel ögeleri entegre etmekte hızlı davranırlar. Aslında, müşterilerin bir videoyla etkileşime girme olasılığı metin içeriğinden 10 kat daha fazladır. Görsel ögeler, etkileşim için ve metni ayırmak için harika olsa bile bazı şirketler görsel kullanımında aşırıya kaçarlar. Sitelerini daha çok fotoğraf ve video ile doldurarak sitenin karmaşık ve dağınık görünmesine sebep olurlar. İlgi çekmek için daha çok fotoğraf ve video bulunmasının harika olabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak çok fazla olması durumunda ziyaretçi için bunaltıcı bir durum yaratabilir. Aynı zamanda çok fazla sayıda görsel, sayfada okumayı zorlaştırır.

Sitenizde gerçek bir başarı görmek istiyorsanız, sayfanızdaki görseller ve metinler arasında bir denge oluşturmalısınız. Etkileşimi mümkün olduğunca artırmaya çalışmak adına görsel ögeler eklemekten kaçınmalı, görsel unsurları gerçek amacınıza yönelik olarak kullanmalılısınız. Hizmetlerinizi ayrıntılarıyla anlatan bir metin bloğunuz varsa, bu metnin altına hizmetlerinizi daha iyi açıklayan bir video ekleyebilirsiniz. Böylelikle kitlenizin ilgisini çekebilecek bir durum meydana getirmiş olacaksınız.

Web tasarımın neden önemli olduğunu bildiğinizde, siteniz hakkında daha dikkatli kararlar verirsiniz. Hayalinizdeki web sitesini oluştururken, sitenizi çok fazla görsel ögeyle doldurmamanız oldukça önemlidir.

İyi İçerik

Hedef kitleniz önemli bilgiler edinmek için web sitenizi ziyaret edecektir. Sitenize kitlenizin yararlanabileceği bilgiler eklemek istediğinizde kaliteli bir metin dağılımına sahip olmanız çok önemlidir.

İyi bir metin yazmak, kitlenizin sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlar. Ziyaretçiler web sitenizde verdiğiniz tüm bilgileri okuyacak ve şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edineceklerdir. Marka tutarlılığınız için yazı tarzınız web sitenizin stiliyle uyumlu olmalıdır. Sitenizdeki içeriğiniz genel web tasarım kadar önemlidir. Bu nedenle kitlenize ihtiyaç duydukları değerli bilgileri sağlamanız gerekir.

İçerik Kraldır!

İnternet evreninin günümüzdeki en meşhur sözlerinden birisi haline gelen içerik, artık web siteleri için ayrı bir öneme sahip! İçerik geliştirmeye ihtiyacınız varsa aklınızda ki sorular, paketlerimiz, referanslarımız ve yazı örneklerimiz hakkında bilgi almak için içerik yazarlarımıza ulaşabilirsiniz.

Zeze Atölye hayallerinizdeki web sitesini oluşturmanıza yardımcı olur!

Web sitenizin tasarımı, dijital pazarlama kampanyanızın başarısında hayati bir rol oynar. Şirketiniz için en iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız, insanları şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye yönlendiren bir web sitesi tasarlamaya yatırım yapmalısınız. Zeze Atölye, web tasarım konusunda profesyonel ve deneyimli bir ekibe sahiptir. Zeze Atölye kişiselleştirilmiş web site tasarımında uzmanlaşmış ve eksiksiz hizmet veren bir dijital tasarım atölyesidir. Profesyonellerden oluşan ekibin bilgi ve uzmanlıklarını projenize yansıtacaklarından emin olabilirsiniz.

Zeze Atölye yaratıcı ve çok yetenekli bir ekipten oluşan özel bir topluluktur. Web tasarımcıları, içerik yazarları, ve grafik tasarımcılardan oluşmaktadır. Zeze Atölye geniş bir hizmet yelpazesi yanında, müşteri odaklı, yaratıcı, sonuç odaklı ve etkili hizmet çözümleri sunar.

Zeze Atölye, profesyonel ve uzman ekibi ile 100’den fazla şirketin web sitesini başarıyla tasarladı. Seveceğiniz bir web sitesi oluşturmanız için gerekli yetkinlik ve uzmanlığa sahibiz. Müşterilerimizin işlerini büyütmelerine yardımcı olacak web sitelerinin nasıl oluşturulacağını çok iyi biliyoruz.

O halde farklı tasarım disiplinlerinden çalışmaların yer aldığı ve müşterilerimiz için yaptığımız harika işlerin olduğu referanslarımıza göz atın!

Sitemizde, size daha iyi bir gezinme deneyimi sunmak için çerezler kullanıyoruz. Sitemizde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.